تبلیغات
زندگی سبز - خانه تكانی شب عید

زندگی سبز

خانه تكانی شب عید


نوروز به‌ همراه‌ خود شادمانی، نشاط، تمیزی‌ و تازگی‌ می‌آورد؛ و چه‌ چیز از این‌ باشكوه‌ تر و دلپذیرتر كه‌ با هر گردش‌ طبیعت‌ تمام‌ اشیاء و اثاثیه‌ منزل‌ پاك‌ و پاكیزه‌ شوند.

برای‌ برگزاری‌ جشن‌ نوروز مقدماتی‌ لازم‌ است. مردم‌ در این‌ ایام‌ به‌ پاكیزه‌ كردن‌ خانه‌های‌ خود می ‌پردازند؛ و كمتر خانواده‌ای‌ است‌ كه‌ در اسفندماه‌ مشغول‌ خانه ‌تكانی‌ نباشد. آنچه‌ با شستن‌ تمیز می شود، می ‌شویند؛ از جمله‌ فرش، گلیم‌ و پرده‌ها؛ ظروف‌ مس، ورشو و نقره‌ را هم‌ پرداخت‌ و سفیدكاری‌ می ‌كنند؛ و...

...............................

پنجره، شیشه‌ و آینه‌

- توصیه‌ می‌ شود در روزهای‌ بسیار سرد كه‌ شیشه‌ها یخ زده‌اند آنها را پاك‌ نكنید. در این‌ وضعیت‌ شیشه‌ بسیار ترد و شكننده‌ می ‌شود و امكان‌ شكستن‌ آن‌ زیاد است.

- شیشه‌های‌ رسوب ‌گرفته‌ را با مخلوط‌ آب‌ و سركهِ سفید تمیز كنید.

- دو پیمانه‌ آب، نصف‌ پیمانه‌ الكل‌ و یك‌ قاشق‌ چایخوری‌ مایع‌ ظرفشویی، محلولی‌ معجزه ‌آسا برای‌ تمیز كردن‌ شیشه‌ها و آینه‌ است. محلول‌ را روی‌ شیشه‌ اسپری‌ كنید و با دستمال‌ تمیز شیشه‌ را پاك‌ كنید.

- اگر در مقداری‌ آب‌ گرم، دو تا سه‌ قاشق‌ آب‌ لیموترش‌ تازه‌ بریزید و برای‌ تمیز كردن‌ شیشه‌ها از آن‌ استفاده‌ كنید نتیجه‌ خوبی‌ حاصل‌ می ‌شود.

- لكه‌هایی‌ را كه‌ به‌ وسیله‌ حشرات‌ روی‌ پنجره‌ها به‌ وجود می ‌آید، می ‌توانید با چای‌ سرد از میان‌ ببرید.

- خراش‌های‌ نازك‌ روی‌ شیشه‌ را می ‌توان‌ با مقداری‌ خمیر دندان‌ برطرف‌ كرد.

- برای‌ از بین ‌بردن‌ لكه‌های‌ سیاه‌ كه‌ در گوشه‌ های‌ پنجره‌ به‌ وجود می‌ آید، از مسواك‌ كهنه‌ استفاده‌ كنید. به‌ این‌ ترتیب‌ كه‌ آن‌ را در مخلوط‌ آب‌ و مایع‌ سفید كننده‌ وارد كنید و سپس‌ روی‌ محل‌ مورد نظر بكشید.

- پنجره‌ها را می‌ توانید با روزنامه‌ آغشته‌ به‌ مخلوط‌ آب‌ و سركهِ سفید براق‌ كنید.

یخچال‌

- برای‌ تمیز كردن‌ دیوارهای‌ داخلی‌ یخچال‌ از محلول‌ جوش‌ شیرین‌ و آب‌ كمك‌ بگیرید. برای‌ این‌ منظور یك‌ تا دو قاشق‌ جوش‌ شیرین‌ را در یك‌ چهارم‌ لیتر آب‌ گرم‌ حل‌ كنید و یخچال‌ را با آن‌ پاك‌ كنید. سپس‌ با دستمال‌ تمیز خشك‌ نمایید. جوش‌ شیرین‌ بوی‌ نامطبوع‌ یخچال‌ را از بین‌ می‌ برد.

..............................

http://www.tebyan.net/social/house_family/artathome/householdtips/2006/3/6/16238.html

 

 

 

 


نوشته شده در سه شنبه 19 بهمن 1389 ساعت 08:01 ب.ظ توسط ن غ نظرات |

Design By : Pars Skin