تبلیغات
زندگی سبز - همسر عامل آرامش یا مایه‏ى تشنّج!

زندگی سبز

همسر عامل آرامش یا مایه‏ى تشنّج!

همسر یا دوستان قدیمی ؟!


سوره روم هشتاد و چهارمین سوره است كه بعد از سوره عنكبوت نازل گردید و در ترتیب فعلى قرآن مجید سوره سى‏ام مى‏باشد،

این سوره شصت آیه دارد . عدد كلمات آن هشتصد و نوزده كلمه و عدد حروف آن سه هزار و پانصد و سى و چهار حرف است و در مكّه نازل شده است .

این سوره با پیشگویى پیروزى رومیان بر ایرانیان در جنگ آغاز مى‏شود و به همین مناسبت، سوره «روم» نام گرفته است .


بخش عمده آیات سوره روم ، به ذكر نعمت‏هاى الهى در آسمان و زمین و نظام زوجیّت در گیاهان و حیوانات، آفرینش انسان از خاك و پیوند زن و مرد، تلاش در روز و خواب در شب، بارش باران و وزش باد و حیات زمین پس از مرگ مى‏پردازد .

* رابطه‏ى زن و مرد ، بر اساس مودّت و رحمت

«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ ؛ و از نشانه‏هاى او آن است كه از جنس خودتان همسرانى براى شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید ، و میان شما و همسرانتان علاقه‏ى شدید و رحمت قرار داد بى شك در این (نعمت الهى) براى گروهى كه مى‏اندیشند نشانه‏هاى قطعى است .» (روم 21)

قرآن در این آیه ، هدف ازدواج را سكونت و آرامش قرار داده است ، و با تعبیر پر معنای " لتسكنوا " مسائل بسیارى را بیان كرده ، كه البته نظیر این تعبیر در آیه 189 سوره اعراف نیز آمده است .

به راستى وجود همسر براى انسان كه مایه آرامش زندگى اوست ، یكى از مواهب بزرگ الهى محسوب مى‏شود .

این آرامش از اینجا ناشى مى‏شود كه این دو جنس مكمل یكدیگر و مایه شكوفایى و نشاط و پرورش یكدیگر مى‏باشند ، بطورى كه هر یك بدون دیگرى ناقص است ، و طبیعى است كه میان یك موجود و مكمل وجود او چنین جاذبه نیرومندى وجود داشته باشد .

و از اینجا مى‏توان نتیجه گرفت ؛ آنها كه پشت پا به این سنت الهى مى‏زنند وجود ناقصى دارند ، چرا كه یك مرحله تكاملى آنها متوقف شده (مگر آنكه به راستى شرائط خاص و ضرورتى ایجاب تجرد كند) .

به هر حال این آرامش و سكونت هم از نظر جسمى است ، و هم از نظر روحى هم از جنبه فردى و هم از نظر اجتماعى .

..................................

http://www.tebyan.net/religion_thoughts/articles/quranicarticles/2011/2/14/155677.html

 

 

 

 


نوشته شده در دوشنبه 25 بهمن 1389 ساعت 11:48 ق.ظ توسط ن غ نظرات |

Design By : Pars Skin