تبلیغات
زندگی سبز - بهترین تدبیر برای زندگی

زندگی سبز

بهترین تدبیر برای زندگی

زندگی خانوادگی پر است از فرصت­هایی که می­توان در آن­ها، از کاه کوه ساخت و یا از کوه کاه ساخت. افراد هوشمند و خردمند راه دوم را انتخاب می­کنند و زحمتی طاقت­فرسا برای خویش و دیگران ایجاد نمی­کنند.

نادیده­انگاری و چشم­پوشی از امور جزئی

امیرمؤمنان و مولای اخلاقیان دربارة ارزش تغافل، نادیده انگاشتن و چشم­پوشی در خانواده می­فرماید:

هرکس در زندگانی خویش تغافل نکند و از بسیاری از امور جزئی زندگی چشم­پوشی نکند، عیش و زندگانی او ناگوار می­شود.1

تدبیری مانند «خود را به بی خبری زدن» و صبری همچون «خود را به فراموشی زدن» نیست.2

شریف­ترین اخلاق انسان کریم و با کرامت، فراوانی چشم­پوشی و نادیده انگاری او از چیزی است که می داند.3

یکی از آسیب­های خانوادگی، ذرّه­بینی، به حساب آوردن امور ریز و جزئی، به رخ کشیدن خطاها، بی گذشتی، و به قول معروف متّه به خشخاش گذاشتن است که خود زمینه­ساز ناگواری­های زندگی و کدورت­های خانوادگی است.

عفو و گذشت و از آن بالاتر خود را به فراموشی­زدن که خود میوة شیرین فروخوردن خشم و فرار از عصبانیت و از کوره در رفتن است، در محیط خانواده امری لازم و ضروری است. با چنین اخلاق شریف و صفات پسندیده­ای است که آرامش و لذت و خوشی در خانواده برقرار می­شود، وگرنه خشم و غضب، بگو مگوکردن های بیجا و طولانی، جزئی­نگری، لجبازی، موجب درهم ریختن بنای زندگی و غرق شدن در منجلاب بسیاری از گناهان و معاصی خانوادگی است.4

نادیده­انگاری به همراه بردباری، مکمل یک زندگی ایده­آل است. افراد فاقد این صفت، افرادی جزئی­نگر و نیمه عاقلی هستند که نسبت به تمام گفته­ها، شنیده­ها و کرده­های دیگران حساسند و در جزئیات وسواس نشان می­دهند، اما افراد کلی­نگر و تمام عاقل نیمی از زندگی را با تحمل و بردباری و نیمی دیگر را با چشم پوشی و نادیده­انگاری می‌گذرانند.

این توصیه های تربیتی ‌ـ اخلاقی را درباره «اصل چشم­پوشی و نادیده­انگاری» در طول زندگی به خاطر بسپارید:

* برای زندگی و ادامه سالم آن، نیاز به انرژی فراوانی داریم. پس عاقلانه نیست که انرژی­های خود را صرف امور جزئی و پیش پا افتاده نماییم؛

* بیشتر مردم، عمده توان و انرژی خود را صرف پرداختن به مسائل کوچک و جزئی می­کنند و بدین ترتیب زیبایی شکوهمند زندگی را از دست می­دهند؛

* زندگی خانوادگی پر است از فرصت­هایی که می­توان در آن­ها، از کاه کوه ساخت و یا از کوه کاه ساخت. افراد هوشمند و خردمند راه دوم را انتخاب می­کنند و زحمتی طاقت­فرسا برای خویش و دیگران ایجاد نمی­کنند؛

* رعایت «اصل چشم­پوشی و نادیده­انگاری»، زندگی خانوادگی شما را ستودنی و تحسین­برانگیز می­کند؛ چراکه همة افراد با هر عیب و نقصی در حضور شما احساس شخصیت می­کنند و بدین­سان دوستان و علاقمندان شما روز به روز فزون­تر می­شوند؛5 چنانچه مولای عاقلان عالم می­فرماید:

چشم­پوشی کن تا کارهای تو ستودنی گردد.6

------------------------

پی نوشت ها:

1. امام علی (علیه السلام): «مَن لَم یَتَغافَل وَ لا یَغُضَّ عَن کَثیرٍ مِنَ الاُموُرِ تَنَغَّصَت عیشَتُهُ» ری­شهری، میزان الحکمه، ح15220.

[2]. امام علی (علیه السلام): «لا عَقلَ کالتَّجاهُلِ، لا حِلمَ کَالـتَّغافُلِ» آمدی، غررالحكم، ص53، ح432؛ ری­شهری، میزان الحکمه، ج7، ص268.

[3]. امام علی (علیه السلام): «أشرَفُ أخلاقِ الکَریمِ کَثرَةُ تَغافُلِهِ عَمّا یَعلَمُ» آمدی، غررالحكم، ص451، ح10370.

[4]. انصاریان، حسین، نظام خانواده در اسلام، ص247ـ249.

[5]. ر.ک: نیلی­پور، مهدی، مدیریت خانواده، ج2، ص37ـ38.

[6]. امام علی (علیه السلام): «تَغافَل، یُحمَدُ أمرُکَ» ری­شهری، میزان الحکمه، ح15216.

http://www.aghatehrani.com/data.asp?id=599

 

گوگل

http://www.planetware.com/i/photo/hilton-head-island-sc165.jpg

 

 

 

 

 


نوشته شده در چهارشنبه 4 اسفند 1389 ساعت 01:07 ب.ظ توسط ن غ نظرات |

Design By : Pars Skin